Rozwój Tak – Odkrywki też Tak

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, Ogólnopolska Koalicja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”, która sprzeciwia się budowie nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową ma nowego nieoczekiwanego przeciwnika w postaci stowarzyszeń obywatelskich lobbujących na rzecz budowy wspomnianych kopalni.

Polska musi zabiegać o inwestycje w złoża łupkowe

Nadające się do wydobycia rezerwy gazu ziemnego będące własnością największych koncernów wzrosły o prawie jedną trzecią, a jednocześnie firmy te wydają coraz więcej na przejęcia koncesji oraz na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu – pisze „Rzeczpospolita” zwracając uwagę, że Polska musi zabiegać o inwestycje zagranicznych koncernów w nasze złoża niekonwencjonalne.

Co z pozwoleniami na sztuczne wyspy?

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje przygotowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, a to stawia pod znakiem zapytania dalsze wydawanie pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, które są podstawą dla rozpoczęcia inwestycji w morskie farmy wiatrowe – donosi „Rzeczpospolita”.

Dziś w PE burzliwa dyskusja o gazie łupkowym

W dniach 20 – 21 listopada na forum Parlamentu Europejskiego obędą się debaty nad dwoma raportami o eksploatacji złóż gazu i ropy naftowej w łupkach, które przygotowały komisje ds. środowiska oraz komisja ds. przemysłu europarlamentu. Jak podała „Rzeczpospolita”, posłowie z frakcji zielonych i liberałów chcą wprowadzenia moratorium na wydobycie gazu łupkowego w całej UE.

Puławy planują zyskać na boomie łupkowym

W tym roku obrotowym inwestycje Puław wyniosą więcej niż zaplanowano, bo aż 360,2 mln zł. Jak tłumaczy Paweł Jarczewski, prezes spółki, jest to związane z przesunięciem budżetu na niektóre inwestycje z ubiegłego roku a także z kumulacją dużych projektów – napisała dzisiejsza Rzeczpospolita.