Rok spadków

Mijającego roku branża energetyczna nie zaliczy do udanych. W historii zapisał się on malejącą produkcją, spadającymi cenami energii i kolorowych certyfikatów, a w końcu także wstrzymywaniem inwestycji i przeceną akcji spółek energetycznych na giełdzie.

Gazprom pochwalił się rekordem

Gazprom ustanowił rekord dziennego wydobycia gazu na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jak obwieścił prezes koncernu Aleksiej Miller, 20 grudnia osiągnęło ono poziom 1,653 miliardów metrów sześciennych. Jednak wyniki za cały rok raczej rekordowe nie będą.

Rok 2012 w energetyce

Obniżka ceny rosyjskiego gazu dla Polski, początek budowy dwóch dużych bloków energetycznych, zawieszenie prac przy dwóch innych, początek budowy elektrowni atomowych w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi – to najważniejsze wydarzenia 2012 r. w energetyce.

Projekt ustawy o OZE "autorstwa" SLD – czyli plagiat z błędami

W piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował swoją wersję ustawy o odnawialnych źródłach energii, argumentując, że chce w ten sposób wyręczyć rząd, pracujący nad nowym prawem już kolejny rok. W rzeczywistości projekt SLD to kopia rządowych propozycji z kilkoma rozwiązaniami wskazywanymi przez branżę OZE, ale też błędami, które pojawiły się w starym dokumencie ministerstwa.

Już za rok fizyczny rewers na Jamale

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Gaz-System podpisał umowę z niemiecką firmą GASCADE Gastransport GmbH na rozbudowę granicznej stacji pomiarowej Mallnow. Dzięki tej inwestycji od 2014 r. możliwy będzie tzw. fizyczny rewers, czyli przesył gazu z Niemiec do Polski przez gazociąg jamalski.