Stanowisko klubu SLD do artykułu "Projekt ustawy o OZE "autorstwa" SLD – czyli plagiat z błędami"

Poselski projekt ustawy o OZE zgłaszanego przez KP SLD nie proponuje rozwiązań koncepcyjnie sprzecznych z założeniami projektu ustawy z 9 października 2012 roku autorstwa Ministerstwa Gospodarki. Projekt poselski koryguje przede wszystkim te rażące mankamenty projektu Ministerstwa, których wprowadzenie jednoznacznie spowodowałoby całkowite zahamowanie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, doprowadziło do zapaści sektora OZE, bankructw firm i nałożenia na Polskę kar za niewypełnienie celów unijnych w zakresie OZE, określonych Dyrektywą 2009/28 (której termin implementacji minął 5 grudnia 2010 roku).

Projekt ustawy o OZE "autorstwa" SLD – czyli plagiat z błędami

W piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował swoją wersję ustawy o odnawialnych źródłach energii, argumentując, że chce w ten sposób wyręczyć rząd, pracujący nad nowym prawem już kolejny rok. W rzeczywistości projekt SLD to kopia rządowych propozycji z kilkoma rozwiązaniami wskazywanymi przez branżę OZE, ale też błędami, które pojawiły się w starym dokumencie ministerstwa.

Budzanowski: obniżka cen gazu "dotknie" 20 mln Polaków

PGNiG złożyło we wtorek wniosek taryfowy do URE zgodnie, z którym od pierwszego stycznia 2013 roku zostanie obniżona cena gazu dla odbiorców końcowych o 10 proc. – poinformował na konferencji prasowej minister skarbu Mikołaj Budzanowski. – Jest to historycznie najwyższa obniżka, jaka została wprowadzona na gazie oferowanym na polskim rynku – ocenił minister.

Sposób "na wnuczkę

Elektrownię jądrową budują dwie spółki kierowane przez ten sam zarząd. Szefowie jednej dostają pensje ograniczone tzw. ustawą kominową, drugiej – o wiele wyższe. Po co „kominówka”, skoro i tak nie działa? – pyta „Gazeta Wyborcza”.