1,2 mld euro dotacji na uruchomienie innowacyjnych projektów w sektorze OZE

Komisja Europejska przyznała ponad 1,2 mld euro na realizację 23 nowatorskich projektów demonstracyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie przyznano w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków programu finansowania NER300. Projekty będą współfinansowane z dochodów uzyskanych ze sprzedaży 200 mln uprawnień do emisji pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji (NER) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Stanowisko klubu SLD do artykułu "Projekt ustawy o OZE "autorstwa" SLD – czyli plagiat z błędami"

Poselski projekt ustawy o OZE zgłaszanego przez KP SLD nie proponuje rozwiązań koncepcyjnie sprzecznych z założeniami projektu ustawy z 9 października 2012 roku autorstwa Ministerstwa Gospodarki. Projekt poselski koryguje przede wszystkim te rażące mankamenty projektu Ministerstwa, których wprowadzenie jednoznacznie spowodowałoby całkowite zahamowanie dalszego rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce, doprowadziło do zapaści sektora OZE, bankructw firm i nałożenia na Polskę kar za niewypełnienie celów unijnych w zakresie OZE, określonych Dyrektywą 2009/28 (której termin implementacji minął 5 grudnia 2010 roku).

Projekt ustawy o OZE "autorstwa" SLD – czyli plagiat z błędami

W piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował swoją wersję ustawy o odnawialnych źródłach energii, argumentując, że chce w ten sposób wyręczyć rząd, pracujący nad nowym prawem już kolejny rok. W rzeczywistości projekt SLD to kopia rządowych propozycji z kilkoma rozwiązaniami wskazywanymi przez branżę OZE, ale też błędami, które pojawiły się w starym dokumencie ministerstwa.

SLD ma projekt ustawy o OZE

Promocję budowy lokalnych elektrowni z odnawialnych źródeł energii takich jak biogazownie czy elektrownie wodne zakłada projekt ustawy, który opracował klub SLD. Projekt wdraża też do polskiego prawa dyrektywę UE dot. odnawialnych źródeł energii (OZE).

Posłowie za "małym trójpakiem"

Większość klubów opowie się za dalszymi pracami nad poselską nowelizacją prawa energetycznego – zapowiedzieli wczoraj w Sejmie ich przedstawiciele. Odrzucenia projektu tzw. małego trójpaku chce jedynie Ruch Palikota. Jak przekonuje, prace nad nim osłabią determinację do przyjęcia ustawy o OZE.

Duża energetyka przygotowuje się do inwestycji w PV

Gdańska Energa i niemiecko-polski Mp-Tec Solar pracują nad instalacją dziesięciu instalacji fotowoltaicznych na Pomorzu. Technologii przygląda się także PGE Energia Odnawialna. Duże spółki energetyczne przygotowują się w ten sposób na wejście w życie nowej ustawy o OZE, która znacznie zwiększy subsydia dla produkcji energii elektrycznej ze słońca.

Inter RAO Lietuva chce do ’15 zwiększyć udział OZE w EBITDA do 50 proc.

Rozpoczynająca ofertę publiczną grupa Inter RAO Lietuva chce zwiększać swój udział na rynkach energii na Litwie, Łotwie, w Estonii. Planuje wejść na polski rynek energii, ale nie zakłada osiągnięcia znaczących udziałów. Do 2015 roku spółka chce mieć 100 MW mocy w odnawialnych źródłach. Zakłada, że udział wytwarzania OZE w EBITDA grupy wzrośnie do 50 proc. – poinformował w rozmowie z PAP Jonas Garbaravicius, członek rady nadzorczej spółki. Spółka chce wypłacać na dywidendę co najmniej 70 proc. zysku netto.