Niewielkie szanse na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce na większą skalę

Na polskim morzu mogą powstać farmy wiatrowe o łącznej mocy 6 GW. Zainstalowanie 1 MW kosztuje 3,5 mln euro, ale inwestorów nie brakuje. Na przeszkodzie stoją jednak bariery administracyjne, prawne i środowiskowe. W Polsce uruchomienie farmy wymaga załatwiania spraw w kilku instytucjach, a cały proces zajmuje co najmniej kilka lat. To sprawia, że tzw. śmiertelność projektów jest wysoka.

Drozapol kupił kolejny projekt farmy wiatrowej

Spółka DP Wind 2, której udziałowcem jest Drozapol-Profil, kupiła od firmy Windprojekt kolejny projekt farmy wiatrowej, tym razem o mocy 10 MW zlokalizowanej w woj. opolskim. Szacowane nakłady netto na wybudowanie farmy wynoszą ok. 70 mln zł – poinformował Drozapol-Profil w komunikacie.

PGE Dystrybucja: nie stwarzamy barier dla OZE

Do sieci PGE Dystrybucja dotychczas przyłączone zostały 263 Odnawialne Źródła Energii o całkowitej mocy przyłączeniowej 249,3 MW, a dla 315 zostały wydane i obowiązują Warunki Techniczne przyłączenia do sieci na łączną moc przyłączeniową 2569 MW – poinformowała w komunikacie PGE Dystrybucja podkreślając, że nie stwarza barier dla rozwoju OZE.

Inter RAO Lietuva chce do ’15 zwiększyć udział OZE w EBITDA do 50 proc.

Rozpoczynająca ofertę publiczną grupa Inter RAO Lietuva chce zwiększać swój udział na rynkach energii na Litwie, Łotwie, w Estonii. Planuje wejść na polski rynek energii, ale nie zakłada osiągnięcia znaczących udziałów. Do 2015 roku spółka chce mieć 100 MW mocy w odnawialnych źródłach. Zakłada, że udział wytwarzania OZE w EBITDA grupy wzrośnie do 50 proc. – poinformował w rozmowie z PAP Jonas Garbaravicius, członek rady nadzorczej spółki. Spółka chce wypłacać na dywidendę co najmniej 70 proc. zysku netto.

PGNiG Termika najpóźniej w III kw. ’13 ogłosi przetarg na wykonawcę bloku na Żeraniu

PGNiG Termika najpóźniej w III kw. 2013 roku ogłosi przetarg na wykonawcę bloku gazowo-parowego na Żeraniu. Planowana moc jednostki to ok. 450 MW. Trwają prace nad Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia. Inwestycja miałaby być oddana do użytku w 2017 roku. Natomiast do ewentualnej budowy drugiego bloku, najprawdopodobniej na Siekierkach, doszłoby po 2018 roku.