Na startującej jutro giełdzie gazu może zabraknąć kupujących

Jutro rusza giełda gazu. Początkowo na rynek ma trafić 100 mln metrów sześciennych surowca. To krok do liberalizacji tego sektora i w konsekwencji szansa na obniżkę cen. Jednak 96 proc. rynku jest w rękach jednego gracza, PGNiG, a dotychczasowi odbiorcy gazu są nadal związani umowami z monopolistą. To oznacza, że może zabraknąć kupujących błękitne paliwo na giełdzie.

1,2 mld euro dotacji na uruchomienie innowacyjnych projektów w sektorze OZE

Komisja Europejska przyznała ponad 1,2 mld euro na realizację 23 nowatorskich projektów demonstracyjnych z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie przyznano w ramach pierwszego zaproszenia do składania wniosków programu finansowania NER300. Projekty będą współfinansowane z dochodów uzyskanych ze sprzedaży 200 mln uprawnień do emisji pochodzących z rezerwy dla nowych instalacji (NER) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Drozapol kupił kolejny projekt farmy wiatrowej

Spółka DP Wind 2, której udziałowcem jest Drozapol-Profil, kupiła od firmy Windprojekt kolejny projekt farmy wiatrowej, tym razem o mocy 10 MW zlokalizowanej w woj. opolskim. Szacowane nakłady netto na wybudowanie farmy wynoszą ok. 70 mln zł – poinformował Drozapol-Profil w komunikacie.

DGP: Energetyka nie chce obniżki cen

Zdaniem szefów firm z branży energetycznej 20-proc. spadek cen energii na giełdzie, na której zaopatrują się przedsiębiorstwa sprzedające energię dla 15 mln rodzin, nie uzasadnia obniżek najpopularniejszej taryfy G – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

EC dla Olsztyna za 4,56 mld zł

Jak poinformował portal „Debata”, 4,651mld zł – taką kwotę olsztyński MPEC podał w ogłoszeniu: „Wybór partnera prywatnego w celu świadczenia dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie”. Do tej pory na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami MPEC podawał, iż koszt budowy nowej EC wyniesie 500 – 700 mln zł. Portal przypomna, że dwóch ekspertów, przy kwocie inwestycji 700 mln zł stwierdziło, że ta wielkość spowoduje 3-krotny wzrost cen ciepła w Olsztynie. MPEC gwałtownie zaprzeczał.