Blok nr 9 w Elektrowni Turów wyłączony

W poniedziałek 31 grudnia w należącej do PGE GiEK Elektrowni Turów został wyłączony z eksploatacji blok nr 9. Jego wyłączenie wynika z konieczności realizacji zobowiązań zapisanych w Traktacie Akcesyjnym Polski do Unii Europejskiej – w części dotyczącej wyłączania z eksploatacji najbardziej uciążliwych instalacji energetycznych – wyjaśniała spółka w komunikacie.

Woszczyk: Polacy nie powinni obawiać się wzrostu cen energii w przyszłym roku

Rok temu ceny energii elektrycznej podskoczyły o ok. 5 proc., tym razem Polacy nie powinni spodziewać się podwyżek – uspokaja Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jego zdaniem sprzedawcy prądu nie mają powodów, by podnieść stawki. Natomiast zmiany w cenach mogą nastąpić w przypadku dystrybutorów energii, ponieważ koncerny energetyczne potrzebują pieniędzy na inwestycje.

Europa Centralna mówi jednym głosem sprawie polityki energetycznej

Podczas zorganizowanego przez Central Europe Energy Partners (CEEP) szczytu sektora energii Europy Centralnej „29+1” w Budapeszcie jego uczestnicy przyjęli Memorandum Budapesztańskie, w którym podsumowano stanowiska oraz obawy przedstawicieli Europy Centralnej w kwestiach związanych z energią i energetyką. Memorandum ma stanowić podstawę do przyszłego dialogu z komisarzem UE ds. Energii.

A. Szcześniak: gwałtowna liberalizacja rynku gazu doprowadzi do upadku PGNiG

– Gwałtowna liberalizacja rynku gazu doprowadzi do upadku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, największego dostawcy błękitnego paliwa w kraju – przekonuje Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku energetycznego. Jego zdaniem rząd przyciska spółkę niskimi taryfami, które powodują duże straty, nie zastanawiając się przy tym, czy PGNiG jest potrzebny dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wiśniewski: rząd preferuje energetyką jądrową kosztem zielonej

– Energetyka jądrowa wspierana przez rząd i sejm, doczekała się regulacji, które zostały przyjęte poza szerszą dyskusją społeczną w szybkim tempie – zwraca uwagę Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. To, w jego ocenie, blokuje rozwój odnawianych źródeł energii, które nie mogą liczyć na takie polityczne wsparcie, jak projekt budowy elektrowni jądrowej.