Start programu Inwestycje Polskie

Rada Ministrów wyraziła 27 grudnia br. zgodę na specjalny tryb prywatyzacji, czyli wnoszenie wartych 12 mld zł akcji spółek skarbu państwa: PGE, PKO BP, PZU oraz CIECh-u do Banku Gospodarstwa Krajowego i Celowej Spółki Inwestycyjnej. Tym samym uruchomiony został program Inwestycje Polskie.

Polska musi zabiegać o inwestycje w złoża łupkowe

Nadające się do wydobycia rezerwy gazu ziemnego będące własnością największych koncernów wzrosły o prawie jedną trzecią, a jednocześnie firmy te wydają coraz więcej na przejęcia koncesji oraz na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu – pisze „Rzeczpospolita” zwracając uwagę, że Polska musi zabiegać o inwestycje zagranicznych koncernów w nasze złoża niekonwencjonalne.

Energia Wierzchosławice rozbuduje elektrownię PV

Elektrownia PV w Wierzchosławicach zostanie rozbudowana do pierwotnie planowanej mocy 1,8 MW zapowiada w „Gazecie Krakowskiej” Marcin Wasa, prezes spółki Energii Wierzchosławice. Spółka ma w planie również budowę kolejnych tego typu instalacji jak też inwestycje w pozyskiwanie energii geotermalnej.

Puławy planują zyskać na boomie łupkowym

W tym roku obrotowym inwestycje Puław wyniosą więcej niż zaplanowano, bo aż 360,2 mln zł. Jak tłumaczy Paweł Jarczewski, prezes spółki, jest to związane z przesunięciem budżetu na niektóre inwestycje z ubiegłego roku a także z kumulacją dużych projektów – napisała dzisiejsza Rzeczpospolita.

Zagrożone wydatki UE na sieci

W trakcie negocjacji unijnego budżetu ważą się losy 50 mld euro, które mogą wesprzeć rozwój transeuropejskich sieci. Z instrumentu Łącząc Europę mogłyby skorzystać także polskie inwestycje w połączenia gazowe i elektroenergetyczne. Program stanął jednak pod znakiem zapytania.