Rosyjski gaz dla Korei

Jak podają rosyjskie media, Rosja i obie Koree porozumiały się w sprawie budowy gazociągu oraz dostaw rosyjskiego gazu. Strony uzgodniły już kilka podstawowych kwestii. To nie było łatwe, wszak obie Koree są w zasadzie w ciągłym stanie wojny, odgrodzone zasiekami z drutów kolczastych.

Od nowego roku niższe rachunki za gaz

Od 1 stycznia PGNiG obniża ceny gaz, a także wprowadza niższe opłaty abonamentowe w grupach dla klientów indywidualnych. Obniżka dotyczyć będzie wszystkich rodzajów gazu sprzedawanego przez spółkę. Średnio rachunki dla odbiorców indywidualnych spadną o 10 procent.

Przedsiębiorcy przeciwni ingerencji państwa w wydobycie gazu łupkowego

Propozycje rządu dotyczące wydobywania gazu łupkowego przyjmowane są przez branżę z mieszanymi uczuciami. Planowana jest radykalna podwyżka obciążeń podatkowych i quasi podatkowych – zauważa mec. Mikołaj Goss specjalizujący się w tematyce ropy i gazu. Jednak znacznie więcej emocji wśród przedsiębiorców wzbudza kwestia powołania nowej instytucji – Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).

Gazprom pochwalił się rekordem

Gazprom ustanowił rekord dziennego wydobycia gazu na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jak obwieścił prezes koncernu Aleksiej Miller, 20 grudnia osiągnęło ono poziom 1,653 miliardów metrów sześciennych. Jednak wyniki za cały rok raczej rekordowe nie będą.

Słaby początek giełdy gazu

W piątek na giełdzie gazu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii nie doszło do żadnej transakcji, a w dniu inauguracji zawarto tylko jedną – czytamy w „Parkiecie”, który próbuje odpowiedzieć na pytanie co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.